Dotacja Moje Ciepło jest stworzona dla zakupu instalacji pomp ciepła w nowych budynkach, nie dotyczy modernizacji już istniejących. Warunkiem udzielenia dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku tj. uzyskanie maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W na poziomie maksymalnie 55 kWh/(m2 × rok). Na pompę ciepła Panasonic, Mitsubishi można uzyskać 30% dofinansowania, nie więcej niż 7.000zł.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie programu
Jeśli wymieniasz stary kocioł na paliwo stałe na pompę ciepła, bądź chcesz uzyskać preferencyjną pożyczkę na cele modernizacyjne, możesz skorzystać z programu czyste powietrze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie na terenie województwa pomorskiego zajrzyj na stronę
https://wfos.gdansk.pl/czyste-powietrze/
https://portalbeneficjenta.wfos.gdansk.pl/
https://czystepowietrze.gov.pl/
Pamiętaj! Decydując się na ogrzewanie budynku pompą ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (pompa ciepła Panasonic, pompa ciepła Mitsubishi to pompy o podwyższonej klasie energetyczności) możesz uzyskać nawet 55% nie więcej niż 19.400zł dofinansowania w podstawowym poziomie oraz 80% nie więcej niż 28.100zł w podwyższonym poziomie.
Ulga termomodernizacyjna jest ulgą podatkową, która obowiązuje od stycznia 2019 i dotyczy właścicieli budynków mieszkalnych, którzy zdecydowali się na termomodernizację. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podstawy do opodatkowania wydatki poniesione na takie przedsięwzięcia jak instalacja pompy ciepła czy instalacja fotowoltaiczna. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000zł. Dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz uzyskać zwrot 18,19 lub 32%, w zależności na jakich warunkach dokonujesz rozliczenia rocznego PIT.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach
https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/
https://czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna/
Dotacja Mój Prąd trwa już od 2019, w tym czasie przeszła ewaluację, najpierw było dofinansowanie 5.000zł, potem 3.000zł. Aktualnie obowiązuje nowa edycja Mój Prąd 4.0, która od 15.12.2022 daje możliwość uzyskania dofinansowania 50% nie więcej niż 6.000zł dla instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kWp
Możesz śledzić informacje na ten temat na stronie https://mojprad.gov.pl/
Kluczową rolę w instalacji fotowoltaicznej, po wyborze inwertera i modułów fotowoltaicznych, odgrywa spięcie całej instalacji w całość. Zawsze trzeba pamiętać, że dobre, markowe elementy podnoszą bezpieczeństwo. Ważne jest odpowiednie dobranie zabezpieczeń przepięciowych AC i DC – dla dachówki T2, dla blachodachówki T1+T2 – gdy nie ma instalacji odgromowej. W instalacji musi się również znaleźć zabezpieczenie różnicowoprądowe oraz bezpieczniki (dobrane zgodnie z DTR). Dla domów o kubaturze powyżej 1000m3 niezbędny jest też rozłącznik prądowy po stronie DC. Pamiętaj, że aktualnie wszelkie instalacje powyżej 6,5KW muszą posiadać uzgodniony projekt z rzeczoznawcą ds. PPOŻ.
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które dla optymalnej pracy powinno być dobrane w punkt. Znaczy to, że należy dobrać moc pompy do ogólnego zapotrzebowania na ciepło konkretnego budynku. Jak to zrobić? Jeżeli nie masz tej wartości w audycie energetycznym budynku, wówczas przejdź kroki na stronie http://www.cieplowlasciwie.pl i zapisz raport. Uważnie wpisuj poszczególne elementy, pomiń CWU, gdyż pompa ciepła nigdy nie wykonuje dwóch funkcji jednocześnie tj. grzanie CO i CWU. Wystarczy więc do potrzebnej mocy dodać 0,5KW na cele ciepłej wody użytkowej.
Nowe warunki techniczne, które będą obowiązywać od 2021 roku, narzucają bardzo restrykcyjne warunki co do ocieplenia, stolarki okiennej, drzwiowej. Nakazują również zachowanie współczynnika zużycia energii (Ep), dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych na poziomie maksymalnie 70kWh/m2 (dotychczas było 95kWh/m2). Taki wskaźnik oznacza, że w nowym budownictwie konieczna będzie instalacja odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, rekuperacji czy instalacji fotowoltaicznej. Bez tego nie będzie możliwe osiągnięcie normy.
Uwaga, uwaga! Województwo pomorskie podpisało już ustawę antysmogową, która zakłada rezygnację z kotłów na paliwa stałe oraz kominków. Chcesz poznać szczegóły wejdź na stronę
Pozostałe miasta https://bip.pomorskie.eu/a,64127,w-sprawie-wprowadzenia-na-obszarze-miast-wojewodztwa-pomorskiego-z-wylaczeniem-gminy-miasta-sopotu-o.html